A ku ku

Komentuj: (0)

PiS przejął władzę, a prof. Gliński objął Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaczęło się wcielanie w życie pisowskiej wizji i koncepcji kultury, walka o rząd  nad duszami Polaków poprzez nową politykę medialną i nową politykę kulturalną. Ideowym priorytetem PiSu jest odbudowa polskiej wspólnotowości na fundamencie wartości patriotycznych, narodowych i katolickich. Już dość zgniłego liberalizmu, lewactwa, genderu i pornografii w teatrach, kinach, operach, salach koncertowych, a także w książkach i czasopismach dotowanych przez MKiDN.  Pisowsko-kukizowska większość przeprowadza  w tych dniach w Sejmie zamach na Trybunał Konstytucyjny. W podobny sposób, pod osłoną nocy, w atmosferze stanu wyjątkowego, nastąpi wkrótce przejęcie mediów publicznych i narodowych instytucji kultury. Polityka PO była błędna, obłudna, szkodliwa i generalnie dla polskiej kultury mało korzystna. Polityka kulturalna koalicji pisowsko-kukizowskiej będzie dla polskiej kultury katastrofą.

Zmiany są nieuchronne i nastąpią również w Instytucie Książki. Obecne kierownictwo zostanie zwolnione. Nowa ekipa zażąda zmian w czasopismach patronackich. Ich redaktorzy naczelni dostaną ultimatum. Np. „Twórczość” ma odtąd być patriotyczną „Twórczością”, a „Literatura na Świecie” patriotyczną „Literaturą na Świecie”, „Dialog” patriotycznym „Dialogiem”, „Teatr” patriotycznym „Teatrem”, „Nowe Książki” patriotycznymi „Nowymi Książkami”, a „Odra” patriotyczną „Odrą”. Redaktorzy naczelni, z których większość jest już w wieku emerytalnym, odejdą na własną prośbę dla dobra polskiej kultury, podobnie jak szef CBA. Potem z redakcji na znak protestu odejdą inni dotychczasowi redaktorzy. Nic to. Mało to jest  w Polsce patriotycznych redaktorów? Lista czasopism objętych patronatem MKiDN  zmieniona zostanie na inną, bardziej patriotyczną. Może będą na niej np. takie tytuły  jak „Do Rzeczy”, „Teologia Polityczna” i „Arcana”. Może niektóre czasopisma z poprzedniej listy przetrwają, bo ich finansowanie przejmą niektóre światlejsze samorządy. Choć nie ma się co łudzić, że  w tej sytuacji zwiększą się honoraria dla drukujących w nich autorów. Nie potrwa to jednak długo, bo PiS przyśpieszy wybory do samorządów lokalnych, które wygra. Trzeba będzie uciekać z tego kraju jak z płonącej Troi. Ale i to może okazać się trudne, ponieważ dzięki antysolidarnościowej, antyeuropejskiej,  katolicko-socjal-narodowej polityce PiSu Polska zostanie wyłączona z Schengen i zostaniemy zatrzymani na granicy i zawróceni.

Przedtem interesujące nas loty i tak  zostaną odwołane ze względu na zagrożenie terrorystyczne.

Wtedy pozostanie nam już tylko uciec do lasu, bo nawet internet będzie zablokowany.

Zresztą, po drodze i tak zgubimy ładowarkę. Samochody porzucimy na poboczu drogi szybkiego ruchu. I ruszymy przez pole w stronę drzew. A w lesie cóż? Będzie to trudny las. Z malinowym chruśniakiem i wilczymi echami. Będzie to coś w rodzaju puszczy, gdzie wszystko będzie trzeba sobie dokładnie wyłuszczyć. A może nawet wytłuszczyć. Może tam będziemy naprawdę wolni i nareszcie u siebie? Będziemy sobie kukać jak kukułki i pohukiwać jak sowy, i wyć do księżyca jak wilki.  Nie zmarnujemy ani chwilki. A ku ku, a ku ku. Zza drzew będziemy strzelać z leszczynowego łuku. Nasz tryb życia będzie nareszcie zdrowy, bez telewizji, internetu, tabletów i czasopism patronackich. Będziemy pić wodę ze strumienia i sypiać w norze wśród mchu i paproci, zagrzebani po szyję w liściach minionej jesieni. Będziemy poza zasięgiem ministerstwa kultury… Ale czy można cieszyć się tak pochopnie i tak naiwnie? O patrzcie, wśród drzew w ciemności coś błyska. To idą w las ogary ministra środowiska…

Dodaj komentarz

O sobie

Decyduję się na pisanie bloga w takim momencie życia, kiedy czytanie i pisanie nie cieszy mnie już tak jak dawniej. Owszem, nadal czytam i piszę, zajmuję się ludzką kondycją i boską komedią głównie poprzez wiersze i prozę, ale bardzo łatwo mnie od tego oderwać. Coraz częściej już mi się nie chce uczestniczyć w kulturze i chcąc nie chcąc coraz bardziej oddaję się naturze. Może stoi za tym duch czasu. I stoi i leci i ściemnia i świeci. Przekleństwo doczesności podszytej zaświatową demonicznością i determinizmem nieświadomości. Żeby się wyrwać spod jego panowania zabieram się do pisania w rytmie końcowego odliczania.

Ostatnie wpisy

  • Czarna komedia pomyłek
  • 2016-01-05
  • Komentarz:
    "dzień dobry. Szukając poezji do śpiewania trafiłem tutaj. Za pierwszym strzałem. Znalazłem wpis: Czarna Komedia Pomyłek. Pytanie czy można i…"

Polecane blogi